  4. Erin (verified owner)
  5. robert romash
  6. Joe Atkins
    We bought the first pair of the 70mm 45-degree binoculars over eight years ago. They are the most fantastic grab and go set up we’ve ever owned. The views are superlative. Stars are pinpoint and clear. Doublets well separated. Great for dark sky viewing while camping. Was able to see the green comet with it. My wife and I would highly recommend this set of binoculars to anyone without reservations.
  7. Steve
    I’ve owned the BT-70XL-ED for about a year. I purchased it after being delighted with its larger brother, the BT-100XL-SD. I’ve found this 70mm to be a wonderful instrument in its own right for day and night observation.
    It’s often used for birds and other wildlife from our deck, and for easy grab n’ go astronomy and/or travel. The optics are great – sharp and beautiful edge to edge using the Oberwerk 22mm and 14mm eyepieces. At the magnifications used, false color is negligible. The focusers are smooth as glass. Excellent quality and design.
  8. KeithC (verified owner)
    Very sharp images with impressive clarity and a nice crisp flat field. Just like looking through a small high quality ed refractor. Using both eyes is such a relaxing experience. I’m never going back to mono. Cruising star fields was an absolute delight. The 2.5mm exit pupil was a perfect match for my light polluted skies. I did have a learning curve for a few days as my eyes needed time to get acclimated to the system. It’s now very relaxing and stress free to operate. I thought I would have issues with counter rotating individual focusers but I took to them right away. This is the most color free ed that I have ever looked through. At 28x magnification there were times that I thought I saw a trace of color on the limb of the moon. But it was more like a possible hint of color. The BT 70 has got some really good glass. Nice fit and finish. Collimation was perfect. Everything feels and looks like quality. I mounted it on the Oberwerk 4000 tripod which made it a lot of fun to use.